FCC17B25PC2E0
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17B25PC2E0
EBEE Part #
9655631-FCC17B25PC2E0-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17B25PC2E0
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.590" (14.99mm)
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector