FCC17A15PM490
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17A15PM490
EBEE Part #
9655299-FCC17A15PM490-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17A15PM490
SeriesFCC17
PackagingBox
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector