FCC17A15PE490
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17A15PE490
EBEE Part #
9655285-FCC17A15PE490-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17A15PE490
SeriesFCC17
PackagingBox
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesFilter, Grounding Indents
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector