FCC17A15PB610
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17A15PB610
EBEE Part #
9655210-FCC17A15PB610-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17A15PB610
SeriesFCC17
PackagingBulk
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.405" (10.29mm)
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector