FB3S025C11
Manufacturer
Mfr. Part #
FB3S025C11
EBEE Part #
9764431-FB3S025C11-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.3MM R/A
Select All
DatasheetJAE Electronics FB3S025C11
SeriesFB3
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Number of Positions25
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorBeige
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.35A per Contact
TerminationSolder
Pitch0.012" (0.30mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.20mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator ColorBlack
Description
25 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle