FB10S021JA2
Manufacturer
Mfr. Part #
FB10S021JA2
EBEE Part #
9764998-FB10S021JA2-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.3MM R/A
Select All
DatasheetJAE Electronics FB10S021JA2
SeriesFB10
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Number of Positions21
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorWhite
Material Flammability Rating-
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.10µm)
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.35A
TerminationSolder
Pitch0.012" (0.30mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.20mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialPlastic
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.035" (0.88mm)
Cable End TypeTabbed or Tapered
Actuator MaterialPlastic
Actuator ColorBlack
Description
21 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle