FA5S045HP1
Manufacturer
Mfr. Part #
FA5S045HP1
EBEE Part #
9764371-FA5S045HP1-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Select All
DatasheetJAE Electronics FA5S045HP1
SeriesFA5
PackagingTray
Part StatusObsolete
Number of Positions45
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Base Product NumberFA5S045H
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.8A per Contact
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Description
45 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle