FA5S040HP1
Manufacturer
Mfr. Part #
FA5S040HP1
EBEE Part #
9764226-FA5S040HP1-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Select All
DatasheetJAE Electronics FA5S040HP1
SeriesFA5
PackagingStrip
Part StatusObsolete
Number of Positions40
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorBlack
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Base Product NumberFA5S040H
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.8A per Contact
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator ColorWhite
Description
40 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle