FA5B020HP1
Manufacturer
Mfr. Part #
FA5B020HP1
EBEE Part #
9764361-FA5B020HP1-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.5MM SMD
Select All
DatasheetJAE Electronics FA5B020HP1
SeriesFA5
PackagingTray
Part StatusObsolete
Number of Positions20
Mounting TypeBoard Edge, Cutout
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorBlack
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Base Product NumberFA5B020H
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.8A per Contact
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board-
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator ColorWhite
Description
20 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Board Edge, Cutout