F332-1A7F1-E7C60
Manufacturer
Mfr. Part #
F332-1A7F1-E7C60
EBEE Part #
9760487-F332-1A7F1-E7C60-EB
Description
F332-1A7F1-E7C60-AUTOLOCK
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) F332-1A7F1-E7C60
SeriesAorora F332
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Number of Positions60
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Housing ColorNatural
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.15µin (0.08µm)
Mating Cycles10
Current Rating (Amps)0.5A
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialThermoplastic
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.096" (2.45mm)
Cable End TypeNotched
Actuator MaterialThermoplastic
Actuator ColorBlack
Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle