| Mfr. Part # | F1250CA03 |
| EBEE Part # | 10599744-F1250CA03-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,AC Power Connectors ,Common AC Power | |
| Datasheet | Curtis Industries F1250CA03 | |
| Series | F1250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Screw Hole | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | F1250C | |
| Termination | Quick Connect | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Panel Thickness | - | |
| Approval Agency | CE, CSA, TUV, UL | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 30.50mm x 22.90mm | |
| Current Rating - Appliance Inlet | 3A | |
| Voltage Rating - Appliance Inlet | 250VAC | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial | |
| Current Rating - Filter | 3A | |