F01C-1BAA1-E7C11
Manufacturer
Mfr. Part #
F01C-1BAA1-E7C11
EBEE Part #
9769717-F01C-1BAA1-E7C11-EB
Description
F01C-1BAA1-E7C11-AUTOLOCKING
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) F01C-1BAA1-E7C11
SeriesAorora F01C
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Number of Positions11
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Housing ColorBlack
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.10µm)
Mating Cycles10
Current Rating (Amps)0.3A
TerminationSolder
Pitch0.008" (0.20mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.18mm
Locking Feature-
Voltage Rating50V
Housing MaterialThermoplastic
Connector/Contact TypeContacts, Top
Height Above Board0.020" (0.50mm)
Cable End TypeNotched
Actuator Material-
Actuator Color-
Description
11 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle