Existar E060N8P5HL1
Manufacturer
Mfr. Part #
E060N8P5HL1
EBEE Part #
E829781168
Package
PDFN5x6-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
60V 64A 63W 8.5mΩ@10V,12A 2.2V@250uA 1 N-channel PDFN-8(5x6) MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
3485 In Stock for Fast Shipping
3485 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetExistar E060N8P5HL1
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)9.5mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)26.5pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation63W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))2.2V
Current - Continuous Drain(Id)64A
Ciss-Input Capacitance1.04nF
Output Capacitance(Coss)362pF
Gate Charge(Qg)12nC@10V