| Mfr. Part # | ESTM09300 |
| EBEE Part # | 10816645-ESTM09300-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLK 9POS SIDE ENT 7.5MM PCB |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Amphenol PCD ESTM09300 | |
| Series | ESTM | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Base Product Number | ESTM | |
| Wire Gauge | 11-30 AWG | |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) | |
| Color | Black | |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Voltage | 300 V | |
| Current | 24 A | |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 9 | |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) | |