| Mfr. Part # | ESP-70A-10-RD-00 |
| EBEE Part # | 12371850-ESP-70A-10-RD-00-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | Connector: DC supply; plug; ES-70A; 1kV; PIN: 1; for cable; crimped |
|---|---|---|
| Category | ||
| Datasheet | DEGSON ESP-70A-10-RD-00 | |
| Rated voltage | 1kV | |
| Type of connector | DC supply | |
| Connector | plug | |
| Number of pins | 1 | |
| Electrical mounting | crimped | |
| Mechanical mounting | for cable | |
| Connectors application | for battery storage systems | |
| Manufacturer series | ES-70A | |
| Wire cross-section | 10mm<sup>2</sup> | |
| Body colour | red | |
| Test current | 70A |