| Mfr. Part # | EM-MBD41002 |
| EBEE Part # | 12290345-EM-MBD41002-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | RF ANT 140MHZ/625MHZ WHIP STR N |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | Nearson Inc. EM-MBD41002 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Applications | - | |
| Termination | N Type | |
| Height (Max) | 1.102" (28.00mm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 100MHz ~ 180MHz, 380MHz ~ 870MHz | |
| Gain | - | |
| RF Family/Standard | - | |
| Frequency Group | VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 140MHz, 625MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 2 | |
| VSWR | 1.6 | |
| Power - Max | 150 W |