| Mfr. Part # | ELVM03300 |
| EBEE Part # | 10809385-ELVM03300-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLOCK 3POS 3.81MM PCB |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Amphenol PCD ELVM03300 | |
| Series | ELVM | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | 125°C | |
| Features | - | |
| Base Product Number | ELVM033 | |
| Wire Gauge | 16-28 AWG | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Color | Black | |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 | |
| Voltage | 300 V | |
| Current | 12 A | |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Torque - Screw | 0.25 Nm (2.2 Lb-In) | |