ELF40-002
Manufacturer
Mfr. Part #
ELF40-002
EBEE Part #
9342677-ELF40-002-EB
Description
2.92 mm (40GHz) Edge Launch Con
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
DatasheetSignal Microwave ELF40-002
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Socket
Mounting TypeBoard Edge, End Launch
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
FeaturesMounting Hardware
Includes-
MfrSignal Microwave
Cable Group-
Contact TerminationCompression
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Connector Style2.92mm
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Dielectric MaterialPolychlorotrifluoroethylene (PCTFE)
Frequency - Max40 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Insertion Loss-
Shield TerminationScrew
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Board Edge, End Launch Compression