EH35MMSSCBPKG
Manufacturer
Mfr. Part #
EH35MMSSCBPKG
EBEE Part #
10733764-EH35MMSSCBPKG-EB
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetSwitchcraft Inc. EH35MMSSCBPKG
SeriesEH
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePhone Jack
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
ShieldingUnshielded
FeaturesMounting Hardware
Base Product NumberEH35MM
Includes5 pcs - 1 Connector, 1 Housing, 1 Nut, 2 Screws
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
TerminationSolder Cup
Housing MaterialThermoplastic
Thread Size-
GenderFemale
Insulation Color-
Body MaterialZinc Alloy
Voltage - Rated-
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Actual Diameter0.142" (3.60mm)
Contact Material - PlatingSilver
Cable Opening-
Panel Hole Size0.945" (24.00mm)
Signal LinesStereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Body ColorSilver, Black
Mating Length/Depth-
Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Cup