EH35MMMSCBPKG
Manufacturer
Mfr. Part #
EH35MMMSCBPKG
EBEE Part #
10735111-EH35MMMSCBPKG-EB
Description
CONN JACK MONO 3.5MM PNL MNT
Part StatusActive
Connector TypePhone Jack
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
ShieldingUnshielded
FeaturesMounting Hardware
Includes5 pcs - 1 Connector, 1 Housing, 1 Nut, 2 Screws
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
TerminationSolder Cup
Housing MaterialThermoplastic
Thread Size-
GenderFemale
Insulation Color-
Body MaterialZinc Alloy
Voltage - Rated-
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 2 Contacts
Actual Diameter0.142" (3.60mm)
Contact Material - PlatingSilver
Cable Opening-
Panel Hole Size0.945" (24.00mm)
Signal LinesMono
Industry Recognized Mating Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Body ColorSilver, Black
Mating Length/Depth-
Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder Cup