EH35MM2PKG
Manufacturer
Mfr. Part #
EH35MM2PKG
EBEE Part #
11631736-EH35MM2PKG-EB
Description
ADAPT 3.5MM JACK TO 3.5MM JACK
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Housing Color-
ShieldingUnshielded
FeaturesMounting Hardware
Base Product NumberEH35MM
Includes3 pcs - 1 Connector, 2 Screws
GenderFemale to Female
Convert From (Adapter End)Phone Jack, Stereo, 3.50mm (0.141", 1/8")
Convert To (Adapter End)Phone Jack, Stereo, 3.50mm (0.141", 1/8")
Insulation Color-
Body MaterialCopper Alloy
Body FinishNickel
Conversion TypeSame Series
Number of Positions/Contacts2 Conductors
Actual Diameter-
Contact Material - Plating-
Description
Adapter Connector Phone Jack, Stereo, 3.50mm (0.141", 1/8") To Phone Jack, Stereo, 3.50mm (0.141", 1/8") Panel Mount