EDSTL130/19
Manufacturer
Mfr. Part #
EDSTL130/19
EBEE Part #
10021418-EDSTL130/19-EB
Description
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. EDSTL130/19
SeriesEDSTL130
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions19
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact MaterialCopper Zinc Alloy
Pitch0.197" (5.00mm)
ColorBlack
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Termination StyleSolder
Insulation Height0.079" (2.00mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL10 A
Positions Per Level19
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Contact Mating Finish-
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.138" (3.50mm)
Description
19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole