ED4100/12
Manufacturer
Mfr. Part #
ED4100/12
EBEE Part #
10824571-ED4100/12-EB
Description
TERM BLK 12P SIDE ENTRY 5MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. ED4100/12
SeriesED4100
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
FeaturesInterlocking (Side)
Base Product NumberED4100
Wire Gauge14-20 AWG
Pitch0.197" (5.00mm)
ColorGray, Slate
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Voltage300 V
Current10 A
Contact Material - Plating-
Number of Levels1
Positions Per Level12
Torque - Screw-
Mating OrientationHorizontal with Board
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Clamp Material - PlatingCopper
Screw Material - Plating-
Screw Thread-
Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole