ED044PLCZ
Manufacturer
Mfr. Part #
ED044PLCZ
EBEE Part #
9929046-ED044PLCZ-EB
Description
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetOn Shore Technology Inc. ED044PLCZ
SeriesED
PackagingTube
Part StatusActive
TypePLCC
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesClosed Frame
Base Product NumberED044PL
Contact Finish - MatingTin
Current Rating (Amps)1 A
TerminationSolder
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Termination Post Length0.118" (3.00mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)44 (2 x 22)
Contact Resistance30mOhm