ECHB381RM-10P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECHB381RM-10P
EBEE Part #
10026546-ECHB381RM-10P-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLK 10POS 3.81mm HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesECHB
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide, Flange
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Termination StyleSolder
Insulation Height0.894" (22.71mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels2
Current - IEC14A
Voltage - IEC320 V
Voltage - UL300 V
Current - UL8 A
Positions Per Level5
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.138" (3.50mm)
Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole