ECH508V-04P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH508V-04P
EBEE Part #
10026736-ECH508V-04P-EB
Description
TERM BLK 4POS 5.08MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH508V-04P
SeriesECH508V
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions4
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Features-
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Termination StyleSolder
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC14A
Voltage - IEC600 V
Voltage - UL300 V
Current - UL12 A
Positions Per Level4
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole