ECH381VM-07P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH381VM-07P
EBEE Part #
10026950-ECH381VM-07P-EB
Description
TERM BLK 7POS 3.81MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH381VM-07P
SeriesECH381VM
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions7
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Termination StyleSolder
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Current - UL8 A
Positions Per Level7
Header OrientationVertical
Contact Mating FinishTin
Description
7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole