ECH381V-18P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH381V-18P
EBEE Part #
9984161-ECH381V-18P-EB
Description
TERM BLK 18POS 3.81MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH381V-18P
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions18
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Features-
Pitch0.150" (3.81mm)
Current - UL8 A
Positions Per Level18
Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole