ECH381V-13P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH381V-13P
EBEE Part #
10026958-ECH381V-13P-EB
Description
TERM BLK 13POS 3.81MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH381V-13P
SeriesECH381V
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions13
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Features-
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Termination StyleSolder
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Current - UL8 A
Positions Per Level13
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Description
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole