ECH381V-10P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH381V-10P
EBEE Part #
10025977-ECH381V-10P-EB
Description
TERM BLK 10POS 3.81MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH381V-10P
SeriesECH381V
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Features-
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Termination StyleSolder
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC14A
Voltage - IEC320 V
Voltage - UL300 V
Current - UL8 A
Positions Per Level10
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole