ECH350RM-05P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH350RM-05P
EBEE Part #
10026049-ECH350RM-05P-EB
Description
TERM BLK 5POS 3.50MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH350RM-05P
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions5
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.138" (3.50mm)
Current - UL8 A
Positions Per Level5
Header Orientation90°, Right Angle
Contact Mating FinishTin
Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole