ECH350RM-03P
Manufacturer
Mfr. Part #
ECH350RM-03P
EBEE Part #
10025943-ECH350RM-03P-EB
Description
TERM BLK 3POS 3.50MM HDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA ECH350RM-03P
SeriesECH350RM
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.138" (3.50mm)
ColorGreen
Termination StyleSolder
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC14A
Voltage - IEC320 V
Voltage - UL300 V
Current - UL8 A
Positions Per Level3
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole