| Mfr. Part # | ECC44DREN-S93 |
| EBEE Part # | 8471607-ECC44DREN-S93-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.100 |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge | |
| Datasheet | Sullins ECC44DREN-S93 | |
| Part Status | Active | |
| Number of Positions | 88 | |
| Contact Type | Full Bellows | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Features | - | |
| Base Product Number | ECC44 | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Flange Feature | - | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |