ECC22HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ECC22HETS
EBEE Part #
11716997-ECC22HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions22
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberECC22
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
22 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)