ECC10HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ECC10HETS
EBEE Part #
8604014-ECC10HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions10
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberECC10
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
10 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)