EC508F-04P
Manufacturer
Mfr. Part #
EC508F-04P
EBEE Part #
9984176-EC508F-04P-EB
Description
TERM BLK 4POS 5.08MM SCRW PLG
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA EC508F-04P
SeriesEC508F
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Features-
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Termination StyleScrew
Wire Gauge or Range - AWG14-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.2-1.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC14A
Voltage - IEC600 V
Voltage - UL300 V
Current - UL12 A
Positions Per Level4
Header Orientation-
Contact Mating FinishTin
Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)