EC381VM-04P
Manufacturer
Mfr. Part #
EC381VM-04P
EBEE Part #
10026285-EC381VM-04P-EB
Description
TERM BLK 4POS 3.81MM SCRW PLG
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA EC381VM-04P
SeriesEC381VM
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Current - UL8 A
Positions Per Level4
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)