EC381V-08P
Manufacturer
Mfr. Part #
EC381V-08P
EBEE Part #
10026366-EC381V-08P-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLK 8POS 3.81mm SCRW PLG
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesEC
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Termination StyleScrew
Insulation Height0.437" (11.10mm)
Screw SizeM2
Current - UL8 A
Positions Per Level8
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length7-8mm
Contact Tail Length-
Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)