EC381RM-08P
Manufacturer
Mfr. Part #
EC381RM-08P
EBEE Part #
10026543-EC381RM-08P-EB
Description
TERM BLK 8POS 3.81MM SCRW PLG
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA EC381RM-08P
SeriesEC381RM
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Wire Gauge or Range - AWG14-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.2-1.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC14A
Voltage - IEC320 V
Voltage - UL300 V
Current - UL8 A
Positions Per Level8
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Contact Mating FinishTin
Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line)