EBC35HEYH
Manufacturer
Mfr. Part #
EBC35HEYH
EBEE Part #
11900922-EBC35HEYH-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 35POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions35
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberEBC35
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
35 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)