EBC20HEYS
Manufacturer
Mfr. Part #
EBC20HEYS
EBEE Part #
8581829-EBC20HEYS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)