EBC20HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
EBC20HETS
EBEE Part #
8727928-EBC20HETS-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Number of Positions20
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberEBC20
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Number of Rows1
GenderFemale
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row-
Read OutSingle
Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)