| Mfr. Part # | E520L520-012 |
| EBEE Part # | 10306376-E520L520-012-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | 1ft Elbow 5-20P to L5-20R Adapt |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | AC WORKS® E520L520-012 | |
| Series | AC WORKS® | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | Outdoor Use, Strain Relief | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 20A | |
| 1st Connector | NEMA 5-20P, Right Angle | |
| 2nd Connector | NEMA L5-20R | |
| Length | 1.00' (304.8mm) | |
| Color | Orange | |
| Style | Male Plug to Female Plug | |
| Voltage Rating | 125V | |