DW-24-19-L-S-845
Manufacturer
Mfr. Part #
DW-24-19-L-S-845
EBEE Part #
9440407-DW-24-19-L-S-845-EB
Customer #
EDA Models
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesFlex Stack, DW
PackagingBulk
Part StatusActive
Number of Positions24
Mounting TypeThrough Hole
Base Product NumberDW-24-19
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating)0.375" (9.525mm)
Length - Stack Height0.845" (21.463mm)
Length - Tail0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10.0µin (0.25µm)
Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole