DV18-250P-E
Manufacturer
Mfr. Part #
DV18-250P-E
EBEE Part #
10860167-DV18-250P-E-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN QC RCPT/TAB 18-22AWG 0.250
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Contact MaterialBrass
Wire Gauge18-22 AWG
Contact FinishTin
TerminationCrimp
ColorRed
Insulation Diameter0.130" (3.30mm)
GenderFemale and Male
Length - Overall0.880" (22.35mm)
Terminal TypeStacked
InsulationNon-Mating End Insulated
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length-
Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated