DV14-250P-E
Manufacturer
Mfr. Part #
DV14-250P-E
EBEE Part #
10860169-DV14-250P-E-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG 0.250
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Contact MaterialBrass
Wire Gauge14-16 AWG
Contact FinishTin
TerminationCrimp
ColorBlue
Insulation Diameter0.160" (4.06mm)
GenderFemale and Male
Length - Overall0.880" (22.35mm)
Terminal TypeStacked
InsulationNon-Mating End Insulated
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length-
Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated