DV10-250-E
Manufacturer
Mfr. Part #
DV10-250-E
EBEE Part #
10860585-DV10-250-E-EB
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
DatasheetPanduit Corp DV10-250-E
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
Contact MaterialBrass
Wire Gauge10-12 AWG
Contact FinishTin
TerminationCrimp
ColorYellow
Insulation Diameter0.229" (5.82mm)
GenderFemale
Length - Overall1.030" (26.16mm)
Terminal TypeStandard
InsulationNon-Mating End Insulated
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length-
Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated