DTM15-12PC
Manufacturer
Mfr. Part #
DTM15-12PC
EBEE Part #
7633209-DTM15-12PC-EB
Description
CONN HEADER VERT 12POS 4.2MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetTE Connectivity Deutsch Connectors DTM15-12PC
SeriesDTM
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions12
Contact TypeMale Pin
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-
Ingress ProtectionIP68/IP6K9K
Material Flammability Rating-
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeCircular
Base Product NumberDTM15
MfrTE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Finish - MatingTin
Contact Material-
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.165" (4.20mm)
Row Spacing - Mating0.280" (7.10mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height1.299" (33.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPlastic
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole 12 position 0.165" (4.20mm)