DSTECH DS8367-28A3
Manufacturer
Mfr. Part #
DS8367-28A3
EBEE Part #
E85884178
Package
SOT89-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
200mA 70dB@(100Hz) Fixed 2.8V Positive electrode SOT89-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetDSTECH DS8367-28A3
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+85℃
Output Current200mA
Number of Outputs1
Output Voltage2.8V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)70dB@(100Hz)
standby current2.2uA
Dropout Voltage660mV@(100mA)