DRC13-40PC
Manufacturer
Mfr. Part #
DRC13-40PC
EBEE Part #
7638856-DRC13-40PC-EB
Description
HDR, 40P, BLK, RA, 1032 FLG, SN/
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetTE Connectivity Deutsch Connectors DRC13-40PC
SeriesDRC
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions40
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide
Contact ShapeCircular
MfrTE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Finish - MatingTin
Contact Material-
Applications-
Current Rating (Amps)13A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows4
Voltage Rating250VAC/DC
Pitch - Mating0.215" (5.46mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height1.985" (50.42mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPlastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.215" (5.46mm)